25 Şubat 2009 Çarşamba

HAMZA BEY CAMİİ

Allah'ın Bereketi, Rahmeti üzerlerimize olsun.. Tekrar ara verir gibi oluyordumki aranıza döndüm:) On günü aşkındır uğraştığım,kıvrandığım, uykusuz bırakan bir miğde ağrısı mevcut, onun için aranızda olamadım. Kusuruma bakmayın, Şimdi iyimiyim? Evet çok şükür Mevlama daha iyiyim. Aldığım ilaçlar beni ayağa kaldırdı.Tabi başta Dualar... Size yemek değilde, çektiğim değişik Cami resimlerini paylaşmak istedim. Bu cami Hamzabey camii , her köşesi tarih kokan, türbeleri, yatırlarıyla meşhur güzelim şehir Bursa dan. Beytiye yi ziyarete gittiğimizde çekmiştik bu resimleri.Tarihini yazmıyorum en alttaki tablodan okuyabilir tarihini merak edenler. Buyrun resimlerle oraya gitmiş gibi hissedin..
şadırvanı,

İçinde Hamzabey ve ailesinin yattığı kabristanlar vardı fakat yayınlamayı çok doğru bulmadım. Kabir resimlerinide sildim.


12 Şubat 2009 Perşembe

MISIR EKMEĞİ

Hayırlı Cumalar arkadaşlar, Cuma yazılarında ara verdiğim yerden devam etmek istiyorum.
*Bir kötülüğe niyetlenip onu işlemekten vazgeçen kimseye günah yazılmıyacağını, hatta aksine bir de sevap yazılacağını ifade eden bir hadis. (Buhari,tevhid34;Müslim,iman 205;Müsned2/317)
*Kusurunu bilip pişman olmanın tevbe anlamına geleceğine ve bunun günaha kefaret olacağına dair.(İbn Mace, zühd 30;Müsned 1/289,376,422,423,433; et-Tayalisi)
Kardeşlikle alakalı okuduğum bir kitapda alt yazıda ufacıcık yazılmış iki yazı, çok etkilendim , demek birşeye pişman olmak tövbe anlamına geliyor ve birde günahlara kefaret oluyor.Birde kötülüğe niyetlenip vazgeçmek, hem günah yazılmıyor birde vazgeçildiği için sevap yazılıyor. Bu ne güzel bir Din YaRabbim ... Beytiye'ciğimin demesi olmasa tam yerinde bir laf olduğu için söylüyorum. Allah bizi resmen Cennetine koymak için bahaneler arıyor, tabiri yerindeyse. Şükür ki böyle bir dine sahibiz, bu Dinde, Müslüman bir ailede Dünya ya geldik çok şükür sana YaRabbim diyelim hepbirlikte ve mısır ekmeğimizin yapılışına geçelim.


Malzemeler:1 kg mısır unu

1 tatlıkaşığı hamur mayası

Tuz, su

Yapılışı:Unu bir kaba eliyip, ortasına eritilmiş mayayı ilave ediyoruz.Tuzunu da ilave edip suyu ile birlikte yavaş yavaş yoğuruyoruz. Suyu aldığı kadar koyucağımız için bir ölçüsü yok. Hamur sıcak bir ortamda bekletilir. Orta boy tepsi yağlanıp, hamur yayılır. Ekmek pembeleşene kadar pişirilir, pişen ekmek ters çevrilip, alt kısmınında pişmesi sağlanır. Ilık fırında içini çekmesi için bekletilir. Ekmek pişmiş ve artık yenmeğe hazırdır. Sıcak sıcak özellikle yoğurdun içine doğrayarak yemeği seviyorum ben dilerseniz sizde deneyin. Hatta hamileyken canım çok istemişti, un olmadığı için fırından hazır almıştım.Yapanlara Afiyet olsun.

10 Şubat 2009 Salı

ISPANAKLI ÇARŞAF BÖREĞİ

Arkadaşlar Allah ın selamı üzerinize olsun diyerek size iki ay önce yaptığım çarşaf böreğini yayınlamak istiyorum. Köyde yaptığım için eşimin ailesi tarafından çok övgü topladı bu börek, ikinci veya üçüncü yapışım. Tarifinide mutfakgüncesinden aldım. Blogun sahibi o kadar güzel resimlerle anlatmışki daha tarif yazıp vaktinizi almıyacağım. Buyrun bu güzel ıspanaklı çarşaf böreğinin tarifine....ÇARŞAFBÖREĞİ

Not:Tarife ek olarak, ıspanaklar iyice yıkanıp, soğanla kavrulurularak iç hazırlanır.

5 Şubat 2009 Perşembe

İKİ MİM

Öncelikle resimdeki benim için Dünyalar tatlısı çocuk olan Zahid imin resmiyle başlıyorum
Dilekciğim beni mimlemiş geç kalmış mim cevabımla birlikte buyrun cevaplarım...
*Hiç bloğunuzu kapatmayı düşündünüz mü?
Çok kez , ama sonuç olarak hala aranızdayım.
*En sevdiğim kelime
Zahid'in ağzından Annecim denmesi
*En nefret ettiğim kelime
Allah'a asilik ifade eden kelimeler
*Beni ne heyecanladırır?
Eşimin bana aldığı hediye
*Heyecanımı ne öldürür?
Hevesle yaptığım yemek için övgü beklerken birşey denmeden bitmesi:)
*En sevdiğim ses ?
Makamlı okunan Kuran sesi özellikle Ahmet El-Acemi'nin sesi
*En nefret ettiğim ses?
Uykuya dalarken Tv sesi, Zahid in ağlama sesi, en olmadık anda anneeecimm çişim geldi denmesi:)
*Hangi mesleği yapmak istemem?
Kadın doğum uzmanı olmak ıyyy:))
*Hangi mesleği yapmak isterim?
İlk okul öğretmeni, taze beyinlere yararlı bilgiler , hayatının dönüm noktasını oluşturacak bilgiler vermek için.
*Hangi doğal yeteneğe sahip olmak isterim?
Kimsenin ne diceklerine aldırış etmeden, yaptığım şeylerde, eleştirilere kulak tıkıyan biri olmak.
*Kendim olmasaydım kim olmak isterdim?
Zahid bir kul,Allah yoluna Hizmet ve Takva sahibi biri olmak
*Nerede yaşamak isterim?
Efendimizin (s.a.v.) doğduğu topraklarda
*En önemli kusurum?
Kusursuz insanmı olur, bende çok kusurumum var olduğunu düşünüyorum.İlla cvp verilmesi gerekirse nefsime uymam
*Bana en fazla keyif veren kötü huyum?
Çikolatayı haddinden fazla yemem:)
*Kahramanım kim?
Babacığım, herşeyime o yetişirdi, arkamda dayandığım büyük bir dağ gibiydi.
*En çok kullandığım küfür?
Küfür kullanmam ama kötü ve eşime karşı memluniyetsizlik ifadesi olan (yaa Hakan) diye mızırdanmam
*Şuanki ruh halim?
Babam aklıma geldiği için, hüzünlü ve duygusal
*Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?
Ölümlü Dünya, Allah'dan geldik dönüş onadır.Allah'îm Ahiretimizi güzel eylesin.
*Mutluluk rüyam nedir?
Babamı görmek
*Mutsuzluğun tanımı?
Öç alma hırsı, hem kendimizi hem başkasını mutsuz eder.
*Mutluluğun tanımı?
Herşeye tebessümle yaklaşıp, hep iyi niyet beslemek, günümüzde bu gibi insanlara (saf) deniyor malesef.
*Nasıl ölmek isterim?
Belki politik bir cevap olucak ama Hekimoğlu İsmail in dediği gibi (Allah yoluna hizmet ederek ölmek isterim) Ahiretim deki yerimden emin olarak ölmek çok isterim ama malesef onu yanlızca Allah ım biliyor.
*Öldüğümde cennete gidersem ,Allah'ın bana kapıda ne söylemesini isterim?
Sen benim Rahmetimi, Merhametimi çoktan hak ettin, benim canım kulum demesini o kadar isterimki bütün Dualarımda bunun için.
CENNET CENNET DEDİKLERİ
BİR KAÇ KÖŞKLE BİR KAÇ HURİ
İSTİYENE VER ONLARI
BAN SENİ GEREK SENİ diye açayım isterseniz.
*YAPTIĞIM 4 İŞ?
Kitap okumak, Kuran'ı çokça okumaya çalışmak,son zamanlarda Kabir hayatını araştırmak, Zahid'le yeni oyunlar keşfedip oynamak
*DEFALARCA İZLEYEBİLECEĞİM 4 FİLM?
Son zamanlarda, Kutsal damacana, Recep İvedik, Oyuncak hikayesi, Buz devri çocuk izlediği için mecburiyetten yani:)
*YAŞADIĞIM 4 YER?
Kocaeli,Kocaeli, Kocaeli
Kocaeli' de doğdum, büyüdüm, ve evlendim.
*İZLEDİĞİM 4 TV PROGRAMI?
STV deki Hayat dersi, Kimse yokmu programı, Oktay usta, Yemekteyiz programları diyebilirim.
*TATİL İÇİN GİTTİĞİM 4 YER?
Tatile diye değil de, eşimin senelik izininde, evlendiğim ilk yıl Antep,Maraş,Urfa'ya ve geçen ayda Bursa'ya
*EN SEVDİĞİM 4 YEMEK?
Tarhana çorbası yanına turşu:) aşure ve hamur işleri. Aslında yemek pek seçmem tüm çorba çeşitleri denebilir, tüm sebze yemekleri denebilir, az yağlı et yemekleri denebilir.
*HEMEN ŞİMDİ OLMAK İSTEYECEĞİM 4 YER?
Başta Cennette en ala mertebe de, Mekke, Medine de ve gezmek için İstanbul da
*BİR YAĞMUR DAMLASI OLSAM DÜŞMEK İSTEYECEĞİM 4 YER?
Aslında bu sorunun cevabını Dilek'le aynı düşünüyorum, eklemek istersem.Senelerce su düşmemmiş çorak topraklara düşüp şükür etmelerine vesile olmak, sulanması imkansız olan ekin ekilmiş sebze, meyve bahçelerine
Gecenin iki buçuğu ve ben cevaplarımı yeni bitirdim bende Lavantin, Tuğba cığımı, abı hayat, ve Fatoş cuğumu mimliyorum.

2 Şubat 2009 Pazartesi

TATLI MUTFAĞIMA ZİYARET

Öncelikle Allah'ımın Selamı üzerinize olsun diyerek başlıyım sözüme. Bayram tatilinde hafta sonu Bursa'daki arkadaşımız tatlımutfağıma arkadaşımı ziyarete gittiğimizde, eşiyle birlikte, güler yüzleri, tatlı dilleri bize yabancılık çektirmeden, çok güzel iki gün yaşattılar. Başta bu güzel günü yaşamamıza vesile oldukları için , arkadaşım ve eşine teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Bursa da biraz içimdeki sıkıntıdan dolayı Beytiye yi üzmüşüm. İçim çok sıkıldı hatta çekildiğimiz resimlere ve tarihlerine bakınca o sıkıntıyı tekrar yaşıyorum. Çünkü bir hafta sonra babamın vefat haberini almıştık malesef . Bursada ne mi yapık? İlk gün akşam en alttaki çok güzel bir masayla karşılandık. Masa altı kişilik hazırlanmış sevgili Dilek ciğimin aramızda olucağını bekleyip, çıkan aksilikler yüzünden aramızda olamayışından dolayı dört kişiydik. Yenen yemeğin ardından kahve faslı, eşlerimizin diğer odada projeksiyon la sinema izlemelerinin ardından bizim sabah dörde kadar devam eden muhammetimiz .. Ertesi gün kalkıp aşağıdaki güzel kahvaltı ve Bursa nın çok güzel tarihi Camileri, Türbelerini gezip o yağmur ve soğuğa aldırış etmeden akşam eve geç gelmemiz, görülmeye değerdi. Tabi bu arada şiddetle ağrıyan dişimi aklıma getirmek istemiyorum bile. Beytişimle çok güzel sohbetler ettik, kitap okuduk, tabi çocukda az buçuk bizi perişan etmedi desem yalan olur:) ama bütün bu engellere rağmen iki günümüzü dolu dolu yaşamaya çalıştık. Beytişime ve eşine tekrar teşekkür ediyorum bize güzel iki gün geçirmemize vesile oldukları için. Bu arada bana gelirken hediye verdiği, toprak fırında yapılmış çörek, kahvaltıda k.validesinin hazırladığı, patlıcan, biber közlemesiyle hazırlanmış garnitürü, ve çok güzel Özdilek havlularından dolayı teşekkür ediyorum. Biz terminale gelen kadar içimiz dışımıza çıkmış perişan bir vaziyetteydik:) Terminaldede aç gözlülüğümün maduru olup, kestane şekerinden aldırıp, tatlı yiyince İznik e dönene kadar miğde bulantım. Özet olarak bunları yaşadım. Bursa gezimde... Şimdi dilerseniz bu güzel gül, gül yaprakları ve boncuklarla döşeli masamızda neler mi vardı?
Sebzeli mercimek çorbası,
tabakdada görüldüğü gibi arpacık soğanlı fırında kuzu kebabı
pilav
patates kızartması
közlenmiş biberden sarımsaklı yoğurtla hazırlanmış harika bi garnitür
mevsim salatası
burma baklava
etimek tatlısı
ellerine sağlık arkadaşımın herşey birbirinden güzeldi , inş. bir daha ki sefere bizde görüşmek ümidiyle diyorum... Sevgilerimle