26 Mayıs 2009 Salı

ŞİŞMAN SİGARA BÖREĞİ

Mâ’ûn sûresinde Cenâb-ı Hak, meâlen şöyle buyurmaktadır: “Bismillâhirrahmânirrahîm. Baksana şu dini, mahşer ve hesabı yalan sayana! O, yetimi şiddetle itip kakar. Muhtacı doyurmayı hiç teşvik etmez. Vay haline şöyle namaz kılanların: Ki onlar namazlarından gafildirler (Kıldıkları namazın değerini bilmez, namaza gereken ihtimamı göstermezler). İbadetlerini gösteriş için yaparlar; zekât ve sadakalarını esirger, ufacık bir yardımı bile engellerler.”
Namaz konusunu açarsak;Namaz, bütün ibadetlerin özü, ruhu ve pîridir. O, sefine-i dinin direği ve Allah’a kulluğun remzidir.
Namazı hakkıyla ikâme etmeyenlerin günahlardan uzak kalmaları mümkün olmadığı gibi, günahlardan kaçınmayanların da namazı güzelce ikâme etmeleri düşünülemez.

Müddessir sûresinde, (74/43-47) Cehennemlikler kendilerini ateşe sürükleyen sebepleri şöyle sıralamaktadırlar: “Biz namaz kılanlardan değildik. Fakirleri doyurmaz, onların ihtiyaçlarıyla ilgilenmezdik. Bâtıl sözlere dalanlarla beraber biz de dalardık. Bu hesap gününü yalan sayardık. Ölüm bizi yakalayıncaya kadar hep böyle idik.”Mü’minûn sûresinde ise, Cennetlikleri ebedî saadete ulaştıran vesileler şu şekilde sayılmaktadır: “Muhakkak ki mü’minler, mutluluk ve başarıya erdiler. Onlar namazlarında tam bir saygı ve tevazu içindedirler; boş şeylerden uzak dururlar; zekâtı ifa ederler; mahrem yerlerini günahlardan korurlar; üzerlerindeki emanetleri gözetirler, verdikleri sözleri tam tamına tutarlar.. ve onlar, namazlarını vaktinde eda edip onu zayi olmaktan korurlar.”


Malzemeler:1 kilo yufka

yarım kilo ekşimek veya peynir

yarım demet maydanoz, arzuya göre dere otu

kızartmak için zeytinyağı

Yapılışı:Yufkalar üst üste açılıp, biraz büyükçe üçgen şekillerde kesilicek. Arasına maydanoz, peynir ikilisinden birer miktar koyulur. Büyük kısmından küçük kısmına doğru sarılır. En ucu yapışması için suya bandırırlıp sarılır. Kızgın yağda kızartılır. Son zamanlarda ince sigara böreğinden çokça yapıp buzluğa koydum kahvaltıda çok rahat çıkarıp yeniyor. Bir öneri olarak söylemek istedim.

15 Mayıs 2009 Cuma

İNEGÖL KÖFTESİ , MEVLANA'NIN GÜZEL SÖZLERİ

1."Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol!"Öyleyse sen de, madde ve mânâ yoksulunun elinden tut ki, Allah da (celle celâlühü) sana uçsuz bucaksız ruh ufukları bağışlasın.Fukaraya kol kanat ger, malın-mülkün bereketlensin, öte yurdun genişlesin.
2. "Şefkat ve merhamette güneş gibi ol!"Güneş, rahmet sıfatının tecellisidir.Görkemli varlığıyla hep görevdedir.Asırlar üst üste devrilir, çağlar art arda sıralanır, güneş hep aynı güneştir.Bir göreve koşulmuştur ki, ikinci bir emre kadar kayıtsız şartsız itaattedir.Işığıyla, hararetiyle bir sebildir bütün varlıklar için.Şu dünya yüzünde birkaç gün yok farz edelim güneşi, o zaman anlarız onun ne büyük nimet olduğunu. Ey Âdemoğlu, madem yaratılmışların en şuurlusu, en şereflisisin, güneş gibi ol!Varlığına konmuş sevgi cevherinle, gönüllere yönel! İyi kötü demeden herkesi, hattâ en çok da kötüleri, sevgisizleri kucakla! Çoğu gönüllerin sevgisizlikle katılaşıp karardığını anla ki, beklentisiz sevginle kurumuş kalmış gönülleri yeşert, ışıldat!
3. "Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol!"Başkalarının hatalarını örtmek, araştırmamak büyüklük. Ve inancımızın gereği.İnsanın bir hatasını yüzüne vurmak, faydadan çok zarar getirir.Hâlbuki olacaksa, dolaylı hatırlatma olmalı.Gece nasıl her şeyi görünmez kılıyorsa.Sen de hataları öyle görünmezliğe büründür.Fahr-i Kâinat Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) buyurdular: "Kim bir Müslüman'ın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da (celle celâlühü) o kimsenin ayıp ve kusurunu örter." 2Sen birinin kusurunu örtersin, bu meziyete karşı sevap alırsın şüphesiz; ama bundan daha büyük bir mükâfat var: Yüce Allah da (celle celâlühü) senin kusurunu örter.
4. "Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol!""Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır."Öfkenin mantığı yoktur.Gelince kovar insafı, sağduyuyu.Öfkeyi bir sel gibi kabarıkken frenlemek, en büyük yiğitlik.Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) buyuruyor: "Öfke ateştir."; "Öfkelendiğiniz zaman hemen oturun, geçmediyse, uzanın yatın!"; "Öfke ânında abdest alın!" Çünkü ateşi su söndürür.
5. "Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol!"Toprak ayak altındadır. Bitirdikleri, gönüllerde ve el üstündedir.Toprak hakir görünür, hep alçakgönüllüdür."Arz, âlemin kalbi olduğu gibi, toprak unsuru da arzın kalbidir. Ve tevazu, mahviyet gibi maksuda isal eden yolların en yakını da topraktır. Belki toprak, en yüksek semâvattan Hâlık-ı Semâvata daha yakın bir yoldur..." (Mesnevi-i Nûriye-Şûle)
6. "Hoşgörüde deniz gibi ol!"Allah'ın (celle celâlühü) merhamet denizi sonsuz olduğu için herkesi, her şeyi kuşatır. O'nun (celle celâlühü) geniş mülkünde herkese, her şeye yer vardır; müsamahası havsalalara sığmayacak kadar geniştir Yüce Rabb'imizin (celle celâlühü).Deniz de kuşatıcı, uçsuz bucaksız oluşu ile sonsuzluğun remzidir
7. "Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!"Mü'min olmanın vasıflarındandır: Olduğu gibi görünmek, göründüğü gibi olmak.Herkesin elinden, belinden, dilinden emin olduğu, güvenilir kimsedir Müslüman.O hâlde içimiz dışımız bir olmalı; maskesiz!İnsanları, kendin hakkında büyük beklentilere sokup işini zorlaştırma.Olduğumuz gibi görünmemek başımıza işler açar. Bir gün mutlaka ortaya çıkar gerçek.İçi dışı bir olmak, bir meziyet değil; bir mecburiyet mü'min için. (SIZINTI)

Malzemeler:Yarım kilo kıyma
1 soğan rendesi
tuz
az karabiber,kimyon
ekmek içi yerine dağılmaması için buğday unu (ben yumurta kullanmadığım için buğday unu kullandım)
kızartmak için:zeytin yağı
Yapılışı:Bütün malzemeleri ilave edip yoğurulur.Biraz dinlendirilip kızgın yağda kızartılır.Yanında pilav ve cacıkla güzel bir üçlü olur:) Afiyet olsun.
Not:Süt veya süt tozu kullanılabiliyormuş, ben tadından emin olamadığım için koymadım, karbonat da ilave edilir, benim kullandığım kıyma yağsız olduğu için köftelerim erimedi büyük büyük kaldı bende karbonat kullanmaya gerek duymadım.

6 Mayıs 2009 Çarşamba

GÜZEL BİR DUA

Tesirine yürekden inandığım herkezle paylaşarak, herkezin istifade etmesini arzuladığım bir Dua, buyrun hastalarınıza, gönül hastalığınıza, Ruh-i hastalıklarınıza birebir gelen Dua....
Hastanın kendisi okuması şartıyla...(zaruri durumlar hariç)

Şifa duası:
Allahü Ekber (8 defa)
Bismillahirrahmanirrahim
Ferdün, Hayyün, Kayyûmün, Hakemün, Adlün, Kuddûsün
Yuzîgune ferîhine bimâ âtâhüm
Selâmün gavlen mirrabbirrahîm
Lillezine âmenû hüden ve Şifâü.
her gün aç karnına 19 defa okunacak. her okuyuştan sonra 1 yudum su içilecek. zemzem, su gibi sıvılardan içilecek. sürekli olarak bu duaya devam edilecek. Allah'ın izni ile kanser bile iyileşir.
û â gibi şapkalı harflar uzatarak okunuyor.

İnanmak başarmanın yarısıdır.
Allah Dualarımızı kabul etsin.