29 Ocak 2010 Cuma

FIRINDA SÜTLAÇ

Cumanız Mübarek olsun.Cumaya uygun bir konu seçerek onu yazmak istiyorum, sabır gösterip okuyanlardan Allah ebeden razı olsun.
(Hadis) İftitah tekbirini kaçırmadan kırk gün namazı cemaatle eda eden kimse için Allah'u Teala,biri nifaktan, diğeri ateşten kurtuluş beratı olmak üzere iki beraat ihsan eder.
(Hadis) Her kim yatsı namazını cemaatle eda ederse,gece yarısına kadar ibadet etmiş gibidir.Her kim sabah namazını cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi olur.
(Hadis) Bir yerleşim yerinde veya çöl, kır gibi bölgelerde en az üç kişi bulurda oralarda namaz kılmassa şeytan, onlardaki bu dağınıklığı fırsat bilerek kendilerini kuşatır, onları avucunun içine alır.Zinhar cemaati terk etmeyin, zira sürüden ayrılan koyunu kurt yer, cemaatten uzak kalan kimseyi de şeytan kolaylıkla ele geçirir.
(Hadis) Gecenin karanlığında mescide yürüyenlere Cenabı Hak kıyamet günü ışıl ışıl parlayan bir nur ihsan eder.
(Hadis) Erkenden mescide gidip ezanı bekleyenler abdestleri bozulmadığı sürece sanki namaz kılıyormuş gibi ecir ve mükafat alırlar.
Hadislerimizde de ele alınan cemaatin önemi idrak ederek yapabilenlerden olalım.,
Dün gece yaptığımız fırında sütlaç tarifine geçelim, tarifi verirken bile ağzım sulanıyor:))

Malzemeler: 1 lt süt

bir orta boy kase pirinç

aynı ölçtüğünüz kaseyle 2 kase şeker

yarım paket vanilya

ısıya dayanıklı fırın kaseleri veya aliminyum sütlaç kasesi

pirinçleri haşlamak için yeterince su

Yapılışı:Bir tencerede pirin yıkanıp üzerini geçecek şekilde su koyulur. Kısık ateşte pirinçler suyunu çekene kadar pişirilir. Ardından süt ve vanilya ilave edilir. Şekeri en son ilave edilir erken koyulursa şeker pirinçleri sıkar aşurede de bu böyledir. Son olarak şeker ilavesiyle bir kaç dk pişirilip. Fırın kaselerine boşaltılır. Bir tepsinin içine kaynar su koyup kaseleri üzerine yerleştirin. 200 c fırında üzeri kararana kadar pişer. Afiyet olsun...

25 Ocak 2010 Pazartesi

UN HELVASI

Ölü evinde un helvası dağıtmak gelenek olmuş bazı yörelerde.Bana komik geliyor, ölü evinde herkez üzünütülü tatlı dağıtılıyor. Tatlı bizim bildiğimiz çikolatadan, baklavaya kadar dağıtılan tatlı çeşitleri bebek doğduğunda ağzımız tatlansın diye dağıtılır.
Bayılarak yediğim bir lezzet:))
Malzemeler:

125 gr tereyağ2 s.b. un

1.5 s.b. şeker

2 s. b. su

1 çorba kaşığı çam fıstığı (fındık,ceviz olabilir)

1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı:Yağ eritilip, elenmiş un konur.Orta ateşte karıştırarak koyu pembe kavrulur. Fıstıklar, tarçın ile ilave edilir. Su ve şeker ilave edilir. Karıştırarak pişirilir. Tencereye yapışmıcak kıvama gelince küçük kalıplara koyup servis yapılır. Afiyet olsun.