1 Ağustos 2012 Çarşamba

HOŞGELDİN RAMAZAN

Son zamanlarda eskiler aklımdan çıkmaz oldu. Eski günlerde akıllara kazınan eski Ramazanlar .. Neden? O eski Ramazanlar denirdi. Kendi şahsım adına söylüyorum,  aile içindeki diyaloglarımız olur, birde aile içinde kaybınız varsa. Eski günleri daha bir arar insan, ben o günlerden biri olan  Ramazanları aklımdan çıkaramıyorum.
Oruç tutardık bilmem kaç yaşında başladım beş mi? altı mı? hatırlamıyorum bile önce birgün, ertesi sene, üç gün, ertesi sene onbeş, sonrasında bir ay. Belkide 8- 9 yaşlarında bütün bir ayı tutardık , iftarda ödüller bizi beklerdi, sevdiğimiz çikolatalar, şekerler, bakkaldan alınır hazır bekletilirdi.  (Tabi günler kısaydı:). Sonrasında cam şişelerde colalar, içli pideler. Şu anda yine fırınlar içli pide yapıyor, nedendir bilmem onların tadını  bulamıyorum. Sahurda annem ve Rahmetli  babam atışır,Rahmetli babam çocuklar sahura kalksın tutmasalarda alışkanlık kazansın dese de, annem boşuna uyandırmayalım uykuları açılmasın :)) derdi. Benim şu anda oğluma yaptığım gibi :))Rahmetli babama sorardım ramazanı o da bana çocuk diliyle anlatırdı.
Ramazan bir bebekti doğdu, büyüdü, yaşlandı, eline bastonu  alıp gidiyor derdi. Ben çok üzülürdüm Ramazanın bitmesine bir keresin de babama, "baba keşke onbir ay Ramazan olsaydı, bir ay boş geçseydi" dediğimde, verdiği cevabın ne denli manidar olduğunu, o günlerde anlamasamda bu sıcak ve uzun günlerde anlıyorum. "Kızım eğer onbir ay tutsaydık insanlara ağır gelirdi ve çoğu insan tutmazdı,tutamazdı insanlar bıkardı, unutma Allah bize kaldıramıyacağımız yükü vermez" derdi. Şimdi daha iyi anlıyorum ne demek istediğini.İftara ya biz giderdik veya bize gelinirdi. Erkekler holde masada bayanlar oturma odasına kurulan sofralar, kalabalık misafirler karşılanırdı. Bende yeni ezberlediğim iftar duasını okumakla mükelleftim :)  Babam "bizim kız çok güzel iftar duası ezberlemiş amcası okusunda görün " dediğinde duanın arkasından ya iltifatlar ya harçlıklar alınırdı :)) Annemin sahur yemeğinde ki  harşlanmış yumurtasını özledim  hemde üzerine tereyağ gezdirilmiş. Neden bende aynısını yapınca o kadar tatlı gelmiyor. Neydi bize eskileri özlettiren.Haşlanmış yumurtasına hasret bıraktıran. Başkasını bilmem ama bana eskileri özlettiren Rahmetli babamdı onunla sofrada yemek yemek, eski kıssalar dinlemek. Eve getireceği içli pidenin kokusu herşeyi  başkaydı.
Acaba birkaç sene sonra bu günlerimizi arıcakmıyız bu günlerimizede eski Ramazanlar diyecekmiyiz ? bilinmez ama kayıplarımız olmadan bu günlerin kıymetini bilelim. Kalp kırmayalım özellikle ailemizin . . .Çünkü Dünya ya birdaha gelmiyeceğiz.
Ramazanınız Mübarek olsun...

3 yorum:

Baharcicegi dedi ki...

Ramazan gelirken cok seviniyoruz giderkende cok üzülüyoruz bu güzel manevi ay evlerimize bolluk bereket getirsin insallah
Yazinizi cok begendim. katiliyorum size eski ramazanlar baskaydi

seolara dedi ki...

Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
çay makinesi

seolara dedi ki...

Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
tost makinaları
döner ocakları
çay kazanı fiyatları
makinası
remta mutfak
çay otomatları
remtamutfak.net
döner
çay kazanı fiyatları
elektrikli çay makinesi
elektrikli tost makinası
tüplü ızgara
remta
full hd tek parça izle
720p full izle
cerciko.com