15 Mayıs 2009 Cuma

İNEGÖL KÖFTESİ , MEVLANA'NIN GÜZEL SÖZLERİ

1."Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol!"Öyleyse sen de, madde ve mânâ yoksulunun elinden tut ki, Allah da (celle celâlühü) sana uçsuz bucaksız ruh ufukları bağışlasın.Fukaraya kol kanat ger, malın-mülkün bereketlensin, öte yurdun genişlesin.
2. "Şefkat ve merhamette güneş gibi ol!"Güneş, rahmet sıfatının tecellisidir.Görkemli varlığıyla hep görevdedir.Asırlar üst üste devrilir, çağlar art arda sıralanır, güneş hep aynı güneştir.Bir göreve koşulmuştur ki, ikinci bir emre kadar kayıtsız şartsız itaattedir.Işığıyla, hararetiyle bir sebildir bütün varlıklar için.Şu dünya yüzünde birkaç gün yok farz edelim güneşi, o zaman anlarız onun ne büyük nimet olduğunu. Ey Âdemoğlu, madem yaratılmışların en şuurlusu, en şereflisisin, güneş gibi ol!Varlığına konmuş sevgi cevherinle, gönüllere yönel! İyi kötü demeden herkesi, hattâ en çok da kötüleri, sevgisizleri kucakla! Çoğu gönüllerin sevgisizlikle katılaşıp karardığını anla ki, beklentisiz sevginle kurumuş kalmış gönülleri yeşert, ışıldat!
3. "Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol!"Başkalarının hatalarını örtmek, araştırmamak büyüklük. Ve inancımızın gereği.İnsanın bir hatasını yüzüne vurmak, faydadan çok zarar getirir.Hâlbuki olacaksa, dolaylı hatırlatma olmalı.Gece nasıl her şeyi görünmez kılıyorsa.Sen de hataları öyle görünmezliğe büründür.Fahr-i Kâinat Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) buyurdular: "Kim bir Müslüman'ın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da (celle celâlühü) o kimsenin ayıp ve kusurunu örter." 2Sen birinin kusurunu örtersin, bu meziyete karşı sevap alırsın şüphesiz; ama bundan daha büyük bir mükâfat var: Yüce Allah da (celle celâlühü) senin kusurunu örter.
4. "Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol!""Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır."Öfkenin mantığı yoktur.Gelince kovar insafı, sağduyuyu.Öfkeyi bir sel gibi kabarıkken frenlemek, en büyük yiğitlik.Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) buyuruyor: "Öfke ateştir."; "Öfkelendiğiniz zaman hemen oturun, geçmediyse, uzanın yatın!"; "Öfke ânında abdest alın!" Çünkü ateşi su söndürür.
5. "Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol!"Toprak ayak altındadır. Bitirdikleri, gönüllerde ve el üstündedir.Toprak hakir görünür, hep alçakgönüllüdür."Arz, âlemin kalbi olduğu gibi, toprak unsuru da arzın kalbidir. Ve tevazu, mahviyet gibi maksuda isal eden yolların en yakını da topraktır. Belki toprak, en yüksek semâvattan Hâlık-ı Semâvata daha yakın bir yoldur..." (Mesnevi-i Nûriye-Şûle)
6. "Hoşgörüde deniz gibi ol!"Allah'ın (celle celâlühü) merhamet denizi sonsuz olduğu için herkesi, her şeyi kuşatır. O'nun (celle celâlühü) geniş mülkünde herkese, her şeye yer vardır; müsamahası havsalalara sığmayacak kadar geniştir Yüce Rabb'imizin (celle celâlühü).Deniz de kuşatıcı, uçsuz bucaksız oluşu ile sonsuzluğun remzidir
7. "Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!"Mü'min olmanın vasıflarındandır: Olduğu gibi görünmek, göründüğü gibi olmak.Herkesin elinden, belinden, dilinden emin olduğu, güvenilir kimsedir Müslüman.O hâlde içimiz dışımız bir olmalı; maskesiz!İnsanları, kendin hakkında büyük beklentilere sokup işini zorlaştırma.Olduğumuz gibi görünmemek başımıza işler açar. Bir gün mutlaka ortaya çıkar gerçek.İçi dışı bir olmak, bir meziyet değil; bir mecburiyet mü'min için. (SIZINTI)

Malzemeler:Yarım kilo kıyma
1 soğan rendesi
tuz
az karabiber,kimyon
ekmek içi yerine dağılmaması için buğday unu (ben yumurta kullanmadığım için buğday unu kullandım)
kızartmak için:zeytin yağı
Yapılışı:Bütün malzemeleri ilave edip yoğurulur.Biraz dinlendirilip kızgın yağda kızartılır.Yanında pilav ve cacıkla güzel bir üçlü olur:) Afiyet olsun.
Not:Süt veya süt tozu kullanılabiliyormuş, ben tadından emin olamadığım için koymadım, karbonat da ilave edilir, benim kullandığım kıyma yağsız olduğu için köftelerim erimedi büyük büyük kaldı bende karbonat kullanmaya gerek duymadım.

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Mübaregin bazi sözleri her ne kadar baska yönlere cekilse de o bir günes gibi...

Inegöl köftesi benim icin köfte aleminde tektir.:))

Baska köfte yillardir yapmiyorum.
Ellerine saglik.
Firinda yapmayi denemelisin, nefis oluyor.
Ayrica firinda yapinca ne una ihtiyac var ne yumurtaya... Denersen sayfamada bir göz at tarifine.

Sevgi ve muhabbetlerimi gönderiyorum.

TAZE NANE dedi ki...

İnegöl köftesi harika görünüyor.
Yazıda çok güzel......
Zevkle okudum.

Mutfak Havlusu dedi ki...

Köftesever biri olarak gecenin şu saatinde mahfeder insanı:)

anneminkiziyim dedi ki...

Merhabalar canim, ne güzel sözler bunlar aslinda hep okunacak yere yazdirip asmali.
Inebolu köfteside cok güzel olmus ellerine saglik, sevgilerimle...

GÖNÜLDEN ELE dedi ki...

Mevlana diyarından selamlar;
ziyaretiniz için çok teşekkürler.
sevgiler bırakıyorum.

Baharcicegi dedi ki...

Mevlananin sözlerini yazip herzaman görecegimiz bir yere asmak lazimki insan oldugumuzu unutmamamk icin.
inegöl köftesini tam yerinde inegölde yemistik karnimiz tok olmasina ragmen ,tadi hala damagimda sende cok güzel yapmisssin eline saglik melekcim

Ayşe'nin Mutfağı dedi ki...

merhaba köfteler nefis ellerinize sağlık sevgiler