26 Mayıs 2009 Salı

ŞİŞMAN SİGARA BÖREĞİ

Mâ’ûn sûresinde Cenâb-ı Hak, meâlen şöyle buyurmaktadır: “Bismillâhirrahmânirrahîm. Baksana şu dini, mahşer ve hesabı yalan sayana! O, yetimi şiddetle itip kakar. Muhtacı doyurmayı hiç teşvik etmez. Vay haline şöyle namaz kılanların: Ki onlar namazlarından gafildirler (Kıldıkları namazın değerini bilmez, namaza gereken ihtimamı göstermezler). İbadetlerini gösteriş için yaparlar; zekât ve sadakalarını esirger, ufacık bir yardımı bile engellerler.”
Namaz konusunu açarsak;Namaz, bütün ibadetlerin özü, ruhu ve pîridir. O, sefine-i dinin direği ve Allah’a kulluğun remzidir.
Namazı hakkıyla ikâme etmeyenlerin günahlardan uzak kalmaları mümkün olmadığı gibi, günahlardan kaçınmayanların da namazı güzelce ikâme etmeleri düşünülemez.

Müddessir sûresinde, (74/43-47) Cehennemlikler kendilerini ateşe sürükleyen sebepleri şöyle sıralamaktadırlar: “Biz namaz kılanlardan değildik. Fakirleri doyurmaz, onların ihtiyaçlarıyla ilgilenmezdik. Bâtıl sözlere dalanlarla beraber biz de dalardık. Bu hesap gününü yalan sayardık. Ölüm bizi yakalayıncaya kadar hep böyle idik.”Mü’minûn sûresinde ise, Cennetlikleri ebedî saadete ulaştıran vesileler şu şekilde sayılmaktadır: “Muhakkak ki mü’minler, mutluluk ve başarıya erdiler. Onlar namazlarında tam bir saygı ve tevazu içindedirler; boş şeylerden uzak dururlar; zekâtı ifa ederler; mahrem yerlerini günahlardan korurlar; üzerlerindeki emanetleri gözetirler, verdikleri sözleri tam tamına tutarlar.. ve onlar, namazlarını vaktinde eda edip onu zayi olmaktan korurlar.”


Malzemeler:1 kilo yufka

yarım kilo ekşimek veya peynir

yarım demet maydanoz, arzuya göre dere otu

kızartmak için zeytinyağı

Yapılışı:Yufkalar üst üste açılıp, biraz büyükçe üçgen şekillerde kesilicek. Arasına maydanoz, peynir ikilisinden birer miktar koyulur. Büyük kısmından küçük kısmına doğru sarılır. En ucu yapışması için suya bandırırlıp sarılır. Kızgın yağda kızartılır. Son zamanlarda ince sigara böreğinden çokça yapıp buzluğa koydum kahvaltıda çok rahat çıkarıp yeniyor. Bir öneri olarak söylemek istedim.

6 yorum:

meleginmarifetleri dedi ki...

Harika ellerine sağlık Melekcim..

hanife dedi ki...

Allah razı olsun arkadaşım paylaşımın için börekte nefis olmuş eline sağlık

CANDAN TARİFLER dedi ki...

ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK LEZİZ GÖRÜNÜYOR.. HAYIRLI AKŞAMLAR...

TAZE NANE dedi ki...

Harika görünüyorlar......
Sevgiler.

hatice dedi ki...

Nefis görünüyor canım ellerine sağlık....

Esin dedi ki...

Sisko sisko ne güzel duruyor onlar öyle

eminim tadi güzeldir
Ellerine saglik

Saygilar
Esin