17 Aralık 2007 Pazartesi

BAYRAM TEBRİĞİ:)

Bayramlar ne güzeldir, çoğunuzun aynı fikirde olduğuna eminim...Diğer günlerden çok farklı olmakla beraber coşkulu yaşanır.İşte böyle bir bayramla yine karşı karşıyayız, Allah ömür verirse sayılı günlerin ardından karşılayacağız bayramı...Kurban Bayramı diyince İsmail (a.s.) gelir aklımıza çoğumuzun.Kıssasınıda çok kısa olmak şartıyla yayınlamak istiyorum.
Hz İbrahim rüyasında oğlunu kurban ediyor görmüş ve irkilmişti. Hz. İbrahim bu rüyayı üç ayrı gece görmüştür.
Peygamberlerin rüyası vahiy olduğu gibi onlar tarafından yapılan tabirleri de vahiydir. İbrahim a.s. da rüyasını, oğlunu kurban etmesi gerektiği şeklinde tabir etmiş ve böylece bu tabir de vahiy olmuştur. Artık Hz. İbrahim'in bu vahyi yerine getirmesi gerekiyordu.
Elbette bu çok zordu ama Allah'tan aldığı vahye uymaması daha zordu. İbrahim a.s büyük bir imtihan karşısında olduğunu anladı. Hiç tereddüt etmeden Allah'a teslim oldu ve durumu oğlu İsmail aleyhi's-selâm'a açmaya karar verdi.
Şimdi konu ile ilgili olarak Kur'an-ı Kerim'in açıklamaları aktarmaya çalışayım: Allah Teala buyuruyor: "İbrahim 'Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et' dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, 'Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı gôrüyorum, bir düşün, ne dersin ?' dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.' dedi. Her ikisi de Allah'a teslim oldular (Allah'ın emrine boyun eğdiler). İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: 'Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.' Dedik ve ona (İsmail'e karşılık ) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim'e. İşte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü 0, bizim mümin kullarımızdandır." (1) Görülüyor ki, Kur'an da Hz. İbrahim'in gördüğü rüyanın vahiy olduğunu teyit etmiştir. Çünkü Cenâb-ı Hak kendisine seslenirken: "Ey İbrahim, gördüğün rüyaya gerçekten sadakat gösterdin." buyurmuştur. İbrahim a.s, Allah'ın emrine boyun eğerek oğlunu kurban etmek üzere şakağı üzerine yatırınca Cenab-ı Hak, İsmail'in yerine bir koyun kurban etmesini emretmiştir. Bu, Allah'ın insanlığa büyük bir lütfudur. Diyerek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.Biz Bayramda kayınvalidemde olucağız, arefeden gidiceğiz ama gelince görüşürüz inş.
İYİ BAYRAMLAR ! . . .

29 yorum:

Selin dedi ki...

Canımcım,
Şimdiden Kurban bayramını kutlar, sevdiklerinle birlikte nice mutlu ve sağlıklı bayramlar geçirmeni dilerim. Sevgilerimle...

Damak Tadı dedi ki...

Senin ve ailenin Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle tutlar,sağlıklı,mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi temenni ederim.


Sevgilerle kalın..

http://blogcu.com/ofisyemekleri/ dedi ki...

Merhabalar arkadaşım,
yorumun ve ziyaretin için teşekkür ederim her zaman beklerim ama senin ayva reçelin nerede ben asıl ona bakmaya gelmiştim :((
Ha anladım bitiiiiiiiiiii...
Sevgiler.........

yeşil kivi dedi ki...

Küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği, rahmet ve şefkat dolu günlerin en değerlilerinden olan kurban bayramın kutlu olsun... Ailen ve sevdiklerinle daha nice bereketli, sağlıklı ve huzurlu bayramlar dilerim…

nino dedi ki...

Kurban bayraminiz simdiden kutlu ve mutlu olsun. Butun omrunuz, bayramlar kadar guzel ve mutlu, senlikle gecsin dilerim.

http://nihanintarifleri.blogspot.com/

banu gökşin dedi ki...

Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. sağlıklı mutlu bayram geçirmeniz dileğiyle
sevgıler...

Safran dedi ki...

Mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim, daha nicelerine inşallah, sevgiler, selamlar...

serinmavi dedi ki...

Hayırlı ve huzurlu bir bayram diliyorum...Sevgiler....

GonuLunceLezzetLer dedi ki...

Mübarek Kurban Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun. Allah tüm inananlara nice huzurlu, bereketli bayramlar nasip etsin.

Nilay Cinisli dedi ki...

Mübarek kurban bayramının hayırlara vesile olmasını temenni eder,senin ve ailenin bayramını en içten dileklerimle kutlarım...Sevgiler

meleginmarifetleri dedi ki...

selam Melek Ailenle birlikte nice mutlu ve sağlıklı bayramlar geçirmenizi temenni ederim hoşçakal öptüm

nino dedi ki...

canim mail attim sana bilgin olsun sevgilertekrar bayraminizi kutlarim

Aynur dedi ki...

Bayramlar, insanlar arasindaki karsilikli sevgi ve sayginin perçinlendigi günlerdir. Bayramlar, insanlarin birbirleriyle olan darginliklarini unuttuklari, baristiklari, kardesçe kucaklastiklari günlerdir. Bayramlar,milli ve dini duygularin, inançlarin, örf ve adetlerin uygulanip sergilendigi, bir toplumda millet olma suurunun sekillendigi, kuvvetlendigi günlerdir. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dilegiyle, Kurban Bayraminiz kutlu olsun!


www.aynurdantarifler.blogspot.com

ebrulitatlar dedi ki...

Ailenle ve sevdiklerinle birlikte huzurlu ve sağlıklı bir bayram geçirmeni dilerim. Sevgiler...

lavantİn dedi ki...

Güzel bir hatırlatma yapmışsın, Allah razı olsun Melek'ciğim.
Hayırlı ve güzel bir bayram geçirmeni diliyorum.
Sevgiyle kal...

eyvahhyemekyandiocakbatti dedi ki...

Bayram sabahları, demli bir çay, su böreği, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, kurbanlık hayvanların sesleri, bir telaş bir koşturmaca. Köprü hep kalabalık, bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar ve daha bir dolu küçük ayrıntı. Hayatın üzerindeki 'pause' düğmesine dokunun... Kısa bir süre için hayatı durdurun. Mutlu bayramlar...

semra mutfakta dedi ki...

Melek'cim güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum cnm.istemeden de olsa sizlerden ayrı kaldım 10 gündür.inşallah bitti artık.daha sık görüşmek dileğimle cnm.
Bayramın mübarek olsun,umarım gönlüne göre bir bayram geçirirsin.

Kevser dedi ki...

Bayramlar
Umuttur,özlemdir...
Sevdiklerimizin daima yanımızda olması dileğiyle
Hayırlı bayramlar.

Selma dedi ki...

Sevgili Melek ablacim sana sevdiklerinle beraber neseli guzel huzurlu mutluuu bir bayram gecirmeni diliyorum saglicakla kal optmmmm...

nil-nennenmutfakta dedi ki...

Küskünlerin baristigi,
sevenlerin bir araya geldigi,
rahmet ve sefkat dolu günlerin en degerlilerinden olan
Kurban Bayraminiz kutlu olsun.

GULENAY dedi ki...

HAyirli bayramlar dilerim canim.

Sevgilerimle
Gulenay

kitchensweetkitchen dedi ki...

Sitede hayalet mi var?Yorumları kim onaylıyo:)))

mukonun gunlugu dedi ki...

Çok güzel hatırlatmlar yapmışsınn sağol canım..
Bayramın mübarek olsunn,iyi bayramlarrrr..

pervin dedi ki...

bayramınız mubarek olsun...

busem dedi ki...

Her ilkbaharda gelinciklerin en güzel başlangıçları müjdelemesi gibi, bu bayramın da sana ve ailene mutluluk ve neşe getirmesini diliyorum... İyi bayramlar!

Muhteremle Afiyetle dedi ki...

Sevgili Melek,
Kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar,sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmeni dilerim.

Hayırlı bayramlar.

ceyt dedi ki...

bayramını kutlar,sevdiklerinle beraber nice mutlu huzurlu bayramlar dilerim canım.
sevgiler

ab-ı hayat dedi ki...

Güzelliklerle dolu bir bayram geçirmiş olman dileğiyle....


sevgiyle kal....

Melek* dedi ki...

yorumlarınız için teşekkür ederim